Budujemy Dom

"Oddychające" ściany i marketing

Nietrudno zauważyć, że wymóg jak najlepszej szczelności budynku jest sprzeczny z rozpowszechnionym przekonaniem o konieczności "oddychania" ścian.

Pojęcie "oddychające" ściany, rozumiane jako konieczność zapewnienia jak najlepszej przepuszczalności przegród zewnętrznych dla pary wodnej, to kompletna bzdura, wymyślona przez specjalistów od marketingu z firm sprzedających farby, tynki itp. Nie chodzi wcale o to, aby przez ściany przenikało jak najwięcej pary wodnej, lecz aby nie skraplała się ona wewnątrz przegród. A jeśli nie da się tego zjawiska całkowicie wyeliminować, to żeby wilgoć mogła odparować, nie doprowadzając do trwałego zawilgocenia ścian. Wymaga to od projektanta uwzględnienia oporu dyfuzyjnego (stawianego przepływowi pary wodnej) każdej z warstw przegród zewnętrznych.

"Oddychające" ściany to kompletna bzdura

Generalnie opór zewnętrznych warstw powinien być niski – żeby wilgoć mogła odparować, a wewnętrznych wysoki – wtedy mniej pary wodnej w ogóle wniknie w ściany lub dach. Doskonałą ilustracją tej zasady jest typowy układ warstw w połaciach dachu:

  • od wewnątrz folia paroizolacyjna (szczelna);
  • wełna mineralna (paroprzepuszczalna);
  • folia wstępnego krycia o niskim oporze dyfuzyjnym (paroprzepuszczalna).

Analogicznie buduje się też ściany szkieletowe. Jednak nawet najlepiej "oddychające" ściany zapewniają zaledwie kilka procent wymaganej wymiany powietrza. Reszta to zadanie wentylacji, dlatego jej sprawne działanie jest tak ważne.

Jarosław Antkiewicz
fot. Röben

aktualizacja: 2013-09-11

Ratunku, moja ściana nie oddycha czy ktoś zna sposób reanimacji?????

A tak poważnie: ściana ma podtrzymywać dach i chronić od warunków zewnętrznych, za wymianę powietrza odpowiada sprawna wentylacja.
i raczej należy chronić ściany przed wnikaniem w nie wilgoci niz pozwolić jej przenikać przez ścianę

vip42

16 Wrz 2013, 12:16



Wejdź do starego domu, nie ocieplonego styropianem, ale z nowymi (szczelnymi) oknami - a zrozumiesz co to jest (sprawna) wentylacja.



Ps. A jak ściana oddycha (i to tak intensywnie) to zaopatrz się w antybiotyk, bo narażona (taka goła, bez styropianu, lub innego docieplenia) na infekcję. icon_biggrin.gif

bajbaga

16 Wrz 2013, 11:09

Wejdź do domu ocieplonego styropianem /nawet zgodnie z przepisami/, a zrozumiesz jego "dobrodziejstwo". Najczęściej stosowane rozwiązanie to rozszczelnianie okien /również zimą/ lub bardzo dobra wentylacja. Jakie oszczędności?
"Oddychające" ściany to kompletna bzdura?
Ludziom robi się wodę w mózgu. Całkowita dezinformacja, mająca na celu interes dla producentów, sprzedawców, wykonawców i wielu innych.

Gość: dziadek

16 Wrz 2013, 10:45

Pokaż 2 ukrytych komentarzy Pokaż komentarze na Forum.BudujemyDom.pl
Usługa przeliczania ilości materiałów ściennych w Xelli
Usługa przeliczania ilości materiałów ściennych w Xelli Xella rozszerzyła portfolio usług dla osób planujących budowę domu. W szybki i prosty sposób poprzez stronę www.sklep.xella.pl można ...
Nowość 2 w 1 - pustaki Röben wypełnione wełną mineralną
Nowość 2 w 1 - pustaki Röben wypełnione wełną mineralną Innowacyjny pustak ceramiczny wypełniony wełną mineralną to zarówno element konstrukcyjny, jak i izolacyjny. Pozwala osiągnąć niezwykle ...
Sieradzki YTONG najlepszy w Europie
Sieradzki YTONG najlepszy w Europie Fabryka YTONG w Sieradzu już po raz siódmy zajęła pierwsze miejsce w Europejskim Konkursie Jakości organizowanym corocznie w ramach firmy ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x