Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje / Artykuły

Elewacje klinkierowe nie są tanie

Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się - mówią Danuta i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom

Parametry domu: wymiary 23 x 9 m; ściany dwuwarstwowe, nośna – z pustaków ceramicznych, termoizolacja – styropian o grubości 15 cm.

Parametry elewacji: tynk akrylowy; oblicówka z klinkieru i z drewna mahoniowego; cokół od strony frontu wymurowany z cegły klinkierowej, reszta wykończona tynkiem mozaikowym; podbitka z sidingu.

Decyzja: część elewacji wykończyliśmy oblicówką z klinkieru, mały fragmencik oblicówką z drewna, a największą część tynkiem. Chodziło nam o ładne, trwałe i urozmaicone elewacje. Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się. Już po kilku latach zaczęły odpadać, dlatego zastosowaliśmy nie płytki, a pełną cegłę klinkierową. To był świetny krok! Na stare lata, kiedy zabraknie nam sił i pieniędzy, nie trzeba będzie naprawiać elewacji.

Do cegły klinkierowej pasuje tynk akrylowy w kolorze ecruElewacja tylna i boczne nie mają elementów z klinkieru. Cokół wykończony tynkiem mozaikowym, ściany akrylowym
Do cegły klinkierowej pasuje tynk akrylowy w kolorze ecruElewacja tylna i boczne nie mają elementów z klinkieru. Cokół wykończony tynkiem mozaikowym, ściany akrylowym

Porady i przestrogi:

  • Cokół i wykusz wymurowano z cegły klinkierowej. Między oknami ułożono oblicówkę z drewna mahoniowego
    Cokół i wykusz wymurowano z cegły klinkierowej. Między oknami ułożono oblicówkę z drewna mahoniowego
    Z cegły klinkierowej wymurowaliśmy cokół wzdłuż całej frontowej elewacji, dekoracyjny wykusz przy jadalni, kolumny na ganku i tarasie oraz kominy i elementy ogrodzenia. W pierwotnym projekcie proponowano ścianę z klinkieru przy wejściu do budynku i przy tarasie, ale uznaliśmy, że dom nabierze zbyt ciężkiego wyglądu.

    Oblicówka klinkierowa na pewno jest trwała i łatwa do umycia, ale mieszkamy tylko we dwoje i bez małych dzieci, dlatego zdecydowaliśmy się w tych newralgicznych miejscach na akrylowy tynk. Jesteśmy bardzo zadowoleni z proporcji klinkieru do tynków. Również ze względów finansowych! Elewacje klinkierowe nie są tanie.

  • Elementy klinkierowe zastosowaliśmy tylko od frontu. Resztę ścian wykończyliśmy tynkiem akrylowym, a cokoły tynkiem mozaikowym. Wybraliśmy jasny i uniwersalny kolor ecru, by nie konkurował ze zdecydowanym czerwonym kolorem klinkieru.

    Tak jak w poprzednim domu, zastosowaliśmy gotowy barwiony tynk akrylowy, ponieważ łatwo się go układa i jest dostatecznie wytrzymały. Dom stoi w słońcu, a okolica jest czysta, więc nie było sensu inwestować w droższe tynki.

  • Przez cztery lata od przeprowadzki, elewacje nie wymagały naszej interwencji. Mimo że są "miękkie", z grubym ociepleniem styropianowym, nigdzie się nie uszkodziły po uderzeniu. Kinkiety zamontowaliśmy, używając długich kotew. Zabrudzenia po owadach usuwamy miękką szczotką. Tynkowanie przeprowadziliśmy wiosną, zgodnie z zaleceniami technologicznymi.

Koszty: cegła klinkierowa – 5000 zł; listwy mahoniowe 500 zł; tynki materiały 3200 zł; robocizna 7000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-07-12

Cegły Marono - nowość Wienerberger
Cegły Marono - nowość Wienerberger Nowy format oraz faktura cegły, innowacyjny system murowania i zachwycająca paleta kolorów – kolekcja Marono, uzupełniająca bogatą ofertę ...
Thermosan NQG  - produkty elewacyjne Caparol
Thermosan NQG - produkty elewacyjne Caparol Malowanie fasady to inwestycja na lata, w której bardzo wiele zależy od trwałości wybranych produktów. Nowoczesna farba elewacyjna Caparol ...
Nowy lakier weber PC246 do renowacji tynków mozaikowych
Nowy lakier weber PC246 do renowacji tynków mozaikowych Firma Weber wprowadziła do oferty nowy lakier weber PC246 przeznaczony do renowacji tynków mozaikowych. Dzięki swoim właściwościom, lakier ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x