Od: Sitarski Adam Piotr
Wysłano: 19 maja 2009 15:37
Do: Borawski Piotr; Cieszkowski Andrzej; Cyganowski Grzegorz; Darski Radosław; Gdesz Thomas; Górczyński Dariusz; Grodzki Michał; Kaźmierczak Łukasz; Klimczyk Andrzej; Kostrzewa Anna; Kowalczuk Roman; Kropiwnicki Aleksander; Krupa Karolina; Łabenda Michał; Maszkiewicz Mariusz; Matyba Natalia; Orłowski Tomasz 2; Pabianek Marzena; Strokowska Marzena; Ślebioda Maria; Toczek Ewa; Trojanek Remigiusz; Twardowska Małgorzata; Żochowski Marcin; Żwirski Maciej
Temat: KG ODESSA CLARIS 155

 

 


From: Konsulat Generalny RP w Odessie
Sent: Tuesday, May 19, 2009 3:17 PM
To: DW Sekretariat
Cc: DK Sekretariat; BAZI Sekretariat; Ambasada RP w Ukrainie
Subject: CLARIS 155

 

Cl nr:   155                 CP:                                                        Odessa, 19.05.2009 r.

 

MSZ DW  Bratkiewicz

MSZ DK   Czubiński       (do wiadomości)

MSZ BAZI Lutostański    (do wiadomości)

Kijów        Kluczkowski    ( do wiadomości)

 

W dniu 8 maja br. Przewodnicząca Progresywnej Socjalistycznej Partii Ukrainy Natalia Witrienko, Przewodniczący partii „Ruski Blok” Aleksandr Swistunow, Przewodniczący Wspólnoty Rosyjskiej Krymu Sergiej Cekow oraz szereg innych szefów partii politycznych oraz organizacji społecznych Ukrainy i Krymu o wektorze prorosyjskim podpisali w Symferopolu umowę o połączeniu sił. Niektórzy eksperci komentują ten fakt jako przygotowanie do kampanii wyborczej i nawet pośpieszyli się o stwierdzenie o narodzeniu nowego bloku wyborczego.

 Sergiej Cekow wyjaśnił sens zawartych umów oraz ich cel: „Podpisano dwie umowy, powiedział Sergiej Cekow. Pierwsza przewiduje połączenie sił celem nadania językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego. Druga przewiduje wspólne działania skierowane na rozwiązanie zasadniczych dla nas kwestii: przystąpienie Ukrainy do jedynej przestrzeni ekonomicznej oraz sojusz z Rosją i Białorusią, utrwalenie pozablokowego statusu Ukrainy a także niedopuszczenie jej przystąpienia do NATO, bezterminowe bazowanie Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w Sewastopolu, walka przeciwko przejawieniu faszyzmu a także za pokój międzynarodowościowy oraz międzywyznaniowy na Krymie i w Ukrainie. W szczególności, praktyczna część umowy o języku rosyjskim przewiduje inicjowanie podjęcia przez parlamenty Krymu i Ukrainy decyzji o nadanie językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego oraz wprowadzenie niezbędnych zmian do artykułu 10 Konstytucji Ukrainy.”

(„Krymskaja Prawda” (Symferopol), Nr 81 (24664) z 14.05.2009 r.)

 

W dniu 19 maja br. w Pałacu Chańskim w Bachczysaraju na Krymie rozpoczyna pracę Pierwszy Kongres Światowy Tatarów Krymskich. W pracach Kongresu weźmie udział ponad 800 delegatów i gości z 12 krajów świata.

Celem Kongresu, jak poinformował sekretarz komitetu organizacyjnego Ali Chamzin, jest konsolidacja Tatarów Krymskich na rzecz zachowania swej tożsamości etnicznej, odrodzenia języka i kultury krymsko-tatarskiej. Posiedzenia plenarne Kongresu odbędą się w Symferopolu, a sekcje będą działać w Biełogorsku, Eupatorii, Sudaku oraz Starym Krymie. W dniu 19 maja w Bachczysaraju uczestnicy Kongresu wezmą udział w namazie, który będzie odprawiony w Meczecie Chańskim. Odwiedzą także miejsce panteonu wybitnych działaczy krymsko-tatarskich w pobliżu najstarszej w Europie Wschodniej uczelni Zindżirli-Medresa. Potem odbędzie się uroczysty koncert.

W następnych dniach delegaci oraz goście zapoznają się jak żyją Tatarzy Krymscy w kraju ojczystym, z jakimi problemami się stykają, jak odradza się system edukacji krymsko-tatarskiej. Omówiona będzie także kwestia mediów krymsko-tatarskich, drukarstwa, edukacji, nauki, kultury, rozwoju społeczno-ekonomicznego, odrodzenia islamu.

Pierwszy Kongres Światowy Tatarów Krymskich zakończy się w dniu 22 maja.

(na podstawie informacji ze strony internetowej http://ru.proua.com)

 

/-/ Mazur