Od: Sitarski Adam Piotr
Wysłano: 12 lutego 2010 09:57
Do: Bobak Przemysław; Borawski Piotr; Cieszkowski Andrzej; Darski Radosław; Dziedzic Jarosław; Górczyński Dariusz; Kaźmierczak Łukasz; Kostrzewa Anna; Kowalczuk Roman; Kozłowska Anna [DW]; Krupa Karolina; Łabenda Michał; Maszkiewicz Mariusz; Misiak Sławomir; Mojkowski Andrzej; Orłowski Tomasz [DW]; Płomiński Krzysztof; Słupek Daniel; Strokowska Marzena; Ślebioda Maria; Trojanek Remigiusz; Twardowska Małgorzata; Walczak Anna; Żochowski Marcin; Żwirski Maciej
Temat: KIJÓW CLARIS 82 - Dot. Floty Czarnomorskiej

 

 


From: Ambasada RP na Ukrainie
Sent: Friday, February 12, 2010 9:37 AM
To: DW Sekretariat; DPB Sekretariat; Ambasada RP w Rosji; Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO w Brukseli
Subject: CLARIS 82 - Dot. Floty Czarnomorskiej

 

===

Claris nr:   82  sl:   cp:   m:Kijów   d:2010/02/12

 

MSZ DW - Bratkiewicz

MSZ DPB - Kobieracki

Moskwa Bahr – dw.

Bruksela NATO Winid – dw.

---

 

dot. Floty Czarnomorskiej

 

            W dn. 10.02 br. Prezydent W. Juszczenko skierował do Sądu Konstytucyjnego (SK) wniosek o interpretację pkt. 14 rozdziału XV „Przepisy przejściowe” Konstytucji Ukrainy, zezwalającego jedynie na tymczasowe przebywanie obcych wojsk w istniejących bazach na terytorium Ukrainy. W szeroko uargumentowanym wniosku Prezydent wyraża opinię, że przepis ten nie pozwala na ew. przedłużenie umowy o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej (FCz) w Sewastopolu po 2017 r.

            Wg dziennika „Kommiersant-Ukraina” (artykuł S. Sidorenko „Wiele hałasu o Flotę”, 11.02. br.) prawnicy w Sekretariacie Prezydenta byli przeciwni składaniu wniosku, uważając szansę na wyrok zgodny z interpretacją Prezydenta za niewielkie. Jednak na złożenie wniosku naciskał I zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), były Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy - W. Ohryzko. W komentarzu dla w/w gazety dwóch sędziów SK w stanie spoczynku (w tym jeden były p.o. przewodniczącego SK) wyraża opinię, że brak określenia terminu ważności przepisów przejściowych konstytucji sprawia, że nie ma prawnych przeciwwskazań dla przedłużenia umowy z 1997 r. O. Suszko z Centrum Pokoju, Konwersji i Polityki Zagranicznej Ukrainy uważa, że ze strony Moskwy nie ma politycznej woli wycofania FCz, a prawdopodobny kształt wyroku SK może dostarczyć jej dodatkowych argumentów w negocjacjach z Kijowem.

            W wywiadzie dla gazety W. Ohryzko przyznał, że był członkiem dużej grupy specjalistów, którzy przygotowywali wniosek. Pytanie dziennikarza, dlaczego wniosek został złożony dopiero teraz, uznał za retoryczne, gdyż jest to kompetencja prezydenta, którą ten wykorzystał. Odmówił prognozy nt. możliwego terminu rozpatrzenia wniosku przez SK, oświadczając, że nie jest „plotkarą”.

           

/-/ Kluczkowski

+++

 

Opr. B. Gertruda