Od: Sitarski Adam Piotr
Wysłano: 1 липня 2010 р. 13:43
Do: Bobak Przemysław; Borawski Piotr; Cieszkowski Andrzej; Dziedzic Jarosław; Górczyński Dariusz; Iwaszkiewicz Piotr; Kaźmierczak Łukasz; Kostrzewa Anna; Kowalczuk Roman; Kozłowska Anna [SM]; Krupa Karolina; Łabenda Michał; Maszkiewicz Mariusz; Misiak Sławomir; Mojkowski Andrzej; Orłowski Tomasz [DW]; Płomiński Krzysztof; Preda Dorota; Słupek Daniel; Strokowska Marzena; Ślebioda Maria; Trojanek Remigiusz; Twardowska Małgorzata; Walczak Anna; Żochowski Marcin; Żwirski Maciej
Temat: KIJÓW Claris 411 - dot. Floty Czarnomorskiej

 

 


From: Ambasada RP na Ukrainie
Sent: Thursday, July 01, 2010 1:32 PM
To: DW Sekretariat; DPB Sekretariat; Ambasada RP w Rosji; Winid Bogusław
Subject: Claris 411 - dot. Floty Czarnomorskiej

 

 

===

Claris nr: 411  sl:   cp:   m:Kijow   d:2010/07/01

 

Wg rozdzielnika:

MSZ DW Bratkiewicz

MSZ DPB Kobieracki

Moskwa Bahr

Bruksela NATO Winid

---

           

            Dot. Floty Czarnomorskiej

 

Jak informuje dziennik „Kommiersant-Ukraina” (J. Gieda „Stosunki na spokojnych wodach”, 25 bm.), w dn. 24.06 br. w ramach posiedzenia podkomitetu ds. obrony i bezpieczeństwa rosyjsko-ukraińskiej komisji międzypaństwowej doszło do spotkania ministrów obrony Ukrainy M. Jeżela i Rosji A. Serdiukowa. W czasie rozmów strona ukraińska wyraziła gotowość podjęcia negocjacji w sprawie planowanego przez FR zwiększenia potencjału bojowego FCz. Według zapowiedzi jej głównodowodzącego W. Wysockiego do 2020 planowane jest budowa dla jej potrzeb 15 fregat i okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym. W porządku obrad znalazły się także punkty dotyczące możliwych zmian w trybie użytkowania poligonu lotniczegoNitka” w Sakach na Krymie (służącego ćwiczeniu lądowania na pokładach lotniskowców) oraz możliwości uczestnictwa ukraińskich przedsiębiorstw w procesie utylizacji amunicji z zapasów FCz.

            Jak pisze dziennik, jest to trzecie posiedzenie podkomitetu (poprzednie miały miejsce w grudniu 2006 r. Kijowie i w lipcu 2007 r. w Moskwie). Przerwa w jego pracach wynikała, według ministerstwa obrony Rosji, z ówczesnej „zmiany pozycji Kijowa w kluczowych kwestiach stosunków rosyjsko-ukraińskich”, zaś wznowienie „jest związane ze zmianą władzy na Ukrainie”.

            Przewodniczący resortów obrony obu państw obserwowali także wspólne sztabowe manewry morskie o kryptonimie „Tor wodny pokoju 2010”. Według ukraińskiego kontradmirała W. Nosenki ministrowie byli zadowoleni z przebiegu ćwiczeń, a strona ukraińska zaproponowała przeprowadzanie ich co roku (w latach 1997-2003 odbywały się co dwa lata).

 

/-/ Kluczkowski

+++

 

Opr. B. Gertruda, S. Zagdański