Od: Sitarski Adam Piotr
Wysłano: 2 липня 2010 р. 15:22
Do: Bobak Przemysław; Borawski Piotr; Cieszkowski Andrzej; Dziedzic Jarosław; Górczyński Dariusz; Iwaszkiewicz Piotr; Kaźmierczak Łukasz; Kostrzewa Anna; Kowalczuk Roman; Kozłowska Anna [SM]; Krupa Karolina; Łabenda Michał; Maszkiewicz Mariusz; Misiak Sławomir; Mojkowski Andrzej; Orłowski Tomasz [DW]; Płomiński Krzysztof; Preda Dorota; Słupek Daniel; Strokowska Marzena; Ślebioda Maria; Trojanek Remigiusz; Twardowska Małgorzata; Walczak Anna; Żochowski Marcin; Żwirski Maciej
Temat: MOSKWa CLARIS NR: 973 Dot. stosunków rosyjsko- ukraińskich

 

 


From: Ambasada RP w Rosji
Sent: Friday, July 02, 2010 3:17 PM
To: DW Sekretariat; Ambasada RP na Ukrainie; Relacje z publikacji
Subject: CLARIS NR: 973 Dot. stosunków rosyjsko- ukraińskich

 

CLARIS NR:  973                   SL:                       CP:                     M: Moskwa  D: 2010. 07. 02

 

 

MSZ DW Bratkiewicz

Kijów Kluczkowski

relacjezpublikacji@msz.gov.pl

 

 

Dot. stosunków rosyjsko- ukraińskich

 

„Niezawisimaja Gazeta”, 02.07 („Własne okręty z własnych pochylni” T. Iważenko)

 

Rosja może kupić ukraińskie stocznie w celu budowy wojennych jednostek Floty Czarnomorskiej.

Wraz z początkiem tego roku, powinno się rozpocząć wzmacnianie Floty Czarnomorskiej FR na Krymie: planowana jest wymiana przestarzałych okrętów na nowe i zwiększenie liczebności składu osobowego floty. Poinformował o tym minister obrony, Anatolij Sierdjukow i głównodowodzący wojenno-morską flotą RF, admirał Władimir Wysockij. Drugą stroną tego procesu będzie kooperacja ukraińskich i rosyjskich przedsiębiorstw zajmujących się budową statków oraz pokrewnych branż. Jednakże eksperci uważają, że przezbrojenie FCz ma także wiele „podwodnych nurtów”.

Były dowodzący Floty Czarnomorskiej FR, admirał Władimir Komojedow powiedział niedawno, że flota nie jest w żadnym stopniu unowocześniona. Stronie rosyjskiej udało się uzupełnić lotnictwo o 24 samoloty Su-24 oraz przenieść z Floty Bałtyckiej okręt „Samum”. Sytuacja floty jest niestabilna. „Łodzi podwodnych zostało jedynie półtorej jednostki, a wszystko jest podzielone i zasekwestrowane zaczynając od kultury i kończąc na kadrze wojskowej”- przyznaje admirał. Według rosyjskich urzędników, w trakcie rozmów miedzy oboma państwami poruszony był także temat unowocześnienia Floty Czarnomorskiej według nowych standardów. Admirał W. Wysockij poinformował także, że do 2020 roku na Krym dostarczonych będzie jeszcze 15 okrętów i kilka łodzi podwodnych z napędem dieslowskim. Jak podkreśla, mowa tu tylko o nowoczesnym sprzęcie technicznym, a prace nad jego stworzeniem rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ukraiński minister obrony Michaił Jeżel, skomentował zgodność tego postanowienia z umową bazową z 1997 roku. Stwierdził, że: „należy usiąść przy stole i rozpocząć negocjacje”. Specjalista Centrum Badań Armii, Konwersji i Rozbrojenia, Siergiej Zgurec - komentując zaistniałą sytuację, zwraca uwagę na zjednoczenie rosyjskich i ukraińskich przedsiębiorstw zajmujących się budową okrętów. „Oczywiste jest, że ukraińskie przedsiębiorstwa domagają się modernizacji swoich mocy produkcyjnych, jednak inwestowanie pieniędzy w ich nowe wyposażenie ma sens tylko wtedy, gdy będzie wiadomo jak i w jakim celu będzie to robione. Jakie zamówienia i na jakie okręty, oraz w jakim rozmiarze otrzyma konsorcjum od krajów trzecich? Na ile korzystne będą owe kontrakty?” Specjalista zauważa także, że w kwestiach stacjonowania floty FR na Krymie nadal zbyt dużo jest polityki. Do ostatniego momentu strona rosyjska liczyła się ze zmniejszeniem składu osobowego floty, jednak w rezultacie spotkania ministrów obrony Ukrainy i Rosji podniesiona została kwestia jego powiększenia.

 

/-/ BAHR

+++